Zakłócenia, które należy wziąć pod uwagę w kontekście oświetlenia LED, są przede wszystkim związane z obecnością niepożądanych impulsów elektrycznych w sieci zasilającej. Przyczyny powstawania tych impulsów są różne (wyładowania atmosferyczne, zmiany parametrów prądu w sieci itp.). Impulsy zazwyczaj przyjmują postać skoków napięcia, przejawiających się bardzo krótkimi okresami, w których w sieci płynie prąd o parametrach znacznie przekraczających typowe parametry zasilania. Takie krótkie impulsy mają bardzo niszczące działanie na LED-y.
Dzieje się tak głównie ze względu na bardzo dużą szybkość reakcji diody na płynący impuls elektryczny. Otóż przepięcie, czyli w dużym uproszczeniu nagły, niekontrolowany i najczęściej krótkotrwały wzrost napięcia w sieci, przez zwykłą żarówkę wolframową nawet nie zostanie „zauważone”. Stanie się tak, ponieważ taki impuls trwa zazwyczaj do kilkudziesięciu mikrosekund. Żarówka do osiągnięcia pełnej mocy potrzebuje ok. ćwierć sekundy, co oznacza, że przepięcie rozproszy się na żarniku. Dla odmiany czas reakcji diody na pojawienie się impulsu liczy się w mikrosekundach, czego konsekwencją jest natychmiastowa reakcja układu na zbyt silny impuls. A nagły wzrost napięcia jest równoznaczny z bardzo dużym, wykładniczym wzrostem natężenia prądu. Wiąże się to z powstaniem mikrouszkodzeń na powierzchni półprzewodnika, a w skrajnych przypadkach z całkowitym uszkodzeniem warstwy półprzewodnika odpowiedzialnej za elektroluminescencję.
Poza tym warto wiedzieć, że przepięcia nie znikają równie szybko, jak się pojawiają, tylko wygaszają się stopniowo. Czas wygaszania zależny jest nie tylko od wielkości impulsu, ale również od długości oraz powierzchni przekroju przewodu elektrycznego. Przepięcie, które szybko zaniknie i jest niezbyt duże, zaowocuje mniejszymi szkodami, niż takie, które kilka razy przekracza napięcie zasilania.
Właśnie z tej przyczyny w tak wielu tekstach na naszej stronie przeczytacie Państwo o konieczności odpowiedniego zaprojektowania sieci pod kątem oświetlenia LED, a także o montażu dopasowanych do parametrów sieci zasilaczy, driverów i ściemniaczy. To odpowiednie urządzenia wspomagające decydują w głównej mierze o żywotności i prawidłowym funkcjonowaniu lamp LED. Montaż nawet najwyższej jakości lamp czy taśm bez dopasowanej elektroniki zasilająco-wspomagającej jest po prostu marnotrawstwem Państwa czasu, nerwów oraz pieniędzy.
LedBox
Ul. Lea 203
30-133 Kraków
kontakt
Andrzej Szymański
andrzej.szymanski@ledbox.net.pl
501-451-184 / 602-767-260
12 637-65-84
12 661-38-00
Fax 12 430-49-01