SKLEP

Ściemnianie oświetlenia LED

Kwestia regulacji jasności diod LED jest zdecydowanie zbyt złożona jak na krótki tekst na blogu. Jeżeli planujecie Państwo zakup kompletnego oświetlenia LED, czyli lamp lub taśm wraz z koniecznym oprzyrządowaniem, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest poradzenie się specjalisty i zakup odpowiednich urządzeń po długotrwałej konsultacji. W tym tekście jedynie przybliżymy Państwu te kwestie związane z regulacją jasności LED-ów, o których należy szczególnie pamiętać.

Przede wszystkim dioda LED jest elementem elektronicznym. Oznacza to, że jej zasilanie prądem zmiennym o napięciu 230 V jest niemożliwe bez zastosowania prostowników, stabilizatorów, filtrów czy zasilaczy, które obniżą napięcie z sieci oraz ustabilizują prąd. Diody wymagają stałego prądu o napięciu do 4 V, który dodatkowo nie podlega żadnym niekontrolowanym wahaniom. W konsekwencji zasilacz musi nie tylko dopasowywać właściwości prądu do potrzeb diod, ale również stanowić zabezpieczenie przed niekontrolowanymi zmianami tego prądu.

Dobrej jakości zasilacze doskonale wywiązują się ze swojej roli, bez względu na warunki, które mają miejsce na ich wejściu. W praktyce oznacza to, że podłączenie urządzenia regulującego właściwości prądu, np. ściemniacza, ma sens jedynie wówczas, gdy odbywa się po stronie wyjścia z zasilacza, a nie na jego wejściu. Dzieje się tak, ponieważ wszelkie zmiany właściwości prądu przed jego dotarciem do zasilacza zostaną przez niego odebrane jako zakłócenia w sieci energetycznej. Oznacza to, że zostaną zignorowane lub urządzenie po prostu się wyłączy.

Dlatego regulacja jasności LED-ów powinna się odbywać wyłącznie przy wyjściu z zasilacza. Dobrej jakości lampy LED posiadają wbudowane specjalne układy stabilizujące prąd, dlatego można ich używać (chociaż nie jest to wskazane) z tradycyjną siecią zasilającą. Jednakże do tego, żeby można było regulować ich jasność, potrzeba specjalnych ściemniaczy, najlepiej niezależnych od samych lamp. Co więcej, powinny być one częścią instalacji elektrycznej specjalnie zaprojektowanej z myślą o obecności LED-ów. Niestety, nie są to wszystkie trudności związane z możliwością regulacji jasności diod.

Otóż okazuje się, że należy pamiętać nie tylko o doborze zasilacza w związku z ilością diod (np. w taśmie) czy ich mocą (np. w przypadku Power LED). Ważny jest również wybór ściemniacza, który po prostu musi być kompatybilny z zasilaczem lub driverem, o czym niektórzy klienci czasami zapominają. Biorąc pod uwagę, że LED-y mogą być łączone z zasilaczem prądowym, napięciowym lub odpowiednimi driverami (liniowymi lub impulsowymi), dobór ściemniacza do danego modelu może sprawić niedoświadczonym użytkownikom wiele problemów.

Dlatego jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zakupem oraz montażem oświetlenia LED w swoim domu lub miejscu pracy – zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

LedBox
Ul. Lea 203
30-133 Kraków

kontakt

Andrzej Szymański
andrzej.szymanski@ledbox.net.pl
501-451-184 / 602-767-260

12 637-65-84
12 661-38-00
Fax 12 430-49-01