SKLEP

Jak szybko zużywają się żarówki LED?

Pytanie o trwałość LED-ów jest prawdopodobnie najpopularniejszym, z jakim stykają się sprzedawcy tego typu oświetlenia. Niestety, udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na tak sformułowane pytanie jest stosunkowo trudne, i to z kilku niezależnych od siebie przyczyn.

Przede wszystkim warto pamiętać o rozbieżnościach dotyczących tego, jak niektórzy producenci rozumieją termin „trwałość świetlna”. Teoretycznie trwałość świetlna jest czasem, podczas którego wydajność diody zmniejszy się od początkowych 100% do 70%. Dzieje się tak, ponieważ zużywająca się dioda, w przeciwieństwie do tradycyjnej żarówki, nie gaśnie nagle, tylko stopniowo świeci coraz słabiej. Renomowani producenci oświetlenia LED dokładnie w ten sposób rozumieją trwałość świetlną. Ci mniej renomowani, sprzedający swoje produkty w cenie kilku złotych, trwałością nazywają czas całkowitego zużycia diody. Niestety, zazwyczaj nie informują o tym swoich klientów, co oczywiście jest nieuczciwą praktyką.

Generalnie żywotność LED-ów może wynosić od kilkudziesięciu do nawet 100 000 godzin pracy. Warto mimo wszystko pamiętać, że nie ma najmniejszych szans, aby najtańsza dioda LED, kupiona za kilka złotych w osiedlowym sklepie, chociażby zbliżyła się do takiej trwałości świetlnej – nawet w sytuacji, gdy zapewnimy jej idealne warunki eksploatacji. Owszem, diody LED są układami, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Fizyczne naprężenia, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia tradycyjnej żarówki, nie zrobią większej szkody lampie LED. Nie jest to jednak okoliczność, która jest często brana pod uwagę przy określaniu żywotności LED-ów.

Tanie diody budowane są z niskiej jakości komponentów, w przestarzałych technologiach oraz z pominięciem niektórych elementów (w tym radiatorów), przez co ich żywotność oraz generowane przez nie światło pozostawiają wiele do życzenia. Inaczej wygląda kwestia żywotności LED-ów pochodzących od wysokiej klasy producentów. W tym przypadku są one zbudowane z najwyższej jakości komponentów i w oparciu o wciąż udoskonalane technologie, przez co trwałość takich lamp jest zdecydowanie większa.

Warto jednak wiedzieć, że nawet najlepsze LED-y dość szybko się zużyją, jeżeli nie będą eksploatowane zgodnie z zaleceniami ich producentów. Najważniejsze zalecenia dotyczą zazwyczaj odpowiedniego chłodzenia oraz zasilania. Oznacza to, że należy pamiętać o montażu ewentualnych układów odprowadzających nadmiar ciepła z diod, szczególnie tych o wyższej mocy, a także o odpowiednim zasilaczu, pozwalającym na bezproblemową pracę LED-owego oświetlenia. Oczywiście zasilacz powinien być wyposażony w układy stabilizujące prąd, ponieważ wahania prądu są czynnikiem, który ma na diody LED wyjątkowo destrukcyjny wpływ.

LedBox
Ul. Lea 203
30-133 Kraków

kontakt

Andrzej Szymański
andrzej.szymanski@ledbox.net.pl
501-451-184 / 602-767-260

12 637-65-84
12 661-38-00
Fax 12 430-49-01