Działanie układu lampa LED + czujnik ruchu jest stosunkowo proste, przy czym należy wspomnieć, że sama nazwa „czujnik ruchu” jest w tym przypadku odrobinę myląca. Otóż nie wykrywa on dokładnie ruchu, ale zmianę temperatury we własnym polu detekcji. Innymi słowy, jeżeli postawimy przed nim nieruchomy, ciepły obiekt (np. samochód, w którym właśnie wyłączyliśmy silnik) i dopiero wówczas podłączymy cały układ, wówczas czujnik zamknie obwód elektryczny i lampa automatycznie się zapali. Samochód będzie stał nieruchomo, ale emitowana przez silnik temperatura sprawi, że do lampy dzięki działaniu czujnika popłynie prąd. Oczywiście pierwsze uruchomienie lampy po odłączeniu jej od sieci może trochę potrwać – zazwyczaj jest to ok. 60 sekund.
Regulację układu lampa + detektor najlepiej wykonać w oparciu o informacje zawarte w instrukcji obsługi. Jeżeli układ pochodzi od renomowanego producenta, wówczas instrukcja z pewnością jest rzetelna i warto z niej skorzystać. Generalnie regulacja obejmuje takie czynniki, jak reakcja na jasność otoczenia, czułość czujnika, zasięg oraz czas świecenia i przeprowadza się ją odpowiednimi pokrętłami znajdującymi się przy czujniku.
Reakcja na poziom jasności otoczenia (zwana poprawnie czułością zmierzchową) dotyczy progu wrażliwości lampy na obecność światła dziennego. Im wyższy próg wrażliwości, tym lampa będzie się zapalać o wcześniejszej porze. Czułość detektora określa zakres wykrywanych temperatur – im wyższy próg, tym mniejsze zmiany temperatury będą uruchamiać cały układ. Zasięg jest oczywisty – im większy, tym większy obszar detekcji jest obejmowany przez czujnik. Czas świecenia z kolei określa długość czasu działania lampy po wykryciu zmiany temperatury przez detektor. Warto przy tym pamiętać, że nie każdy układ posiada możliwość regulacji wszystkich wyżej wymienionych czynników. Zazwyczaj rezygnuje się z zasięgu detekcji, polecając po prostu montaż układu na odpowiedniej wysokości – najczęściej ok. 2,5 do 3 m.
Ponadto należy wspomnieć o dwóch dodatkowych kwestiach. Otóż powyższy opis dotyczy lampy zewnętrznej, montowanej przy wejściu do budynku lub na klatce schodowej. Na rynku dostępne są również lampy do wewnętrznego użytku – np. do nocnego oświetlenia w pokoju dziecięcym. Poza tym istnieją również modele układów zintegrowanych. Przyjmują one postać lamp wkręcanych do zwykłych opraw używanych w przypadku tradycyjnych żarówek wolframowych. Jednym z elementów takiej lampy jest wbudowany w nią detektor. Regulacja parametrów jego pracy jest niemożliwa, dlatego cały proces uruchamiania lampy jest w pełni automatyczny, zaś jego parametry pracy zależą od producenta takiego układu. Wystarczy jedynie podłączenie do sprawnej instalacji elektrycznej – lampa będzie się uruchamiać samoczynnie.
LedBox
Ul. Lea 203
30-133 Kraków
kontakt
Andrzej Szymański
andrzej.szymanski@ledbox.net.pl
501-451-184 / 602-767-260
12 637-65-84
12 661-38-00
Fax 12 430-49-01