Może się wydawać, że diody LED, głównie ze względu na swoją budowę, są mało odporne na jakiekolwiek fizyczne przeciążenia. Nie dość, że działają w oparciu o skomplikowane reguły wywodzące się z szeroko pojętej fizyki kwantowej, to jeszcze ich serce stanowi...
Może się wydawać, że diody LED, głównie ze względu na swoją budowę, są mało odporne na jakiekolwiek fizyczne przeciążenia. Nie dość, że działają w oparciu o skomplikowane reguły wywodzące się z szeroko pojętej fizyki kwantowej, to jeszcze ich serce stanowi elektroniczny chip, czyli przedmiot z zasady wyjątkowo kruchy i nieodporny na jakiekolwiek niekorzystne czynniki fizyczne. Jest to jednak nieprawda. Ze wszystkich obecnie stosowanych sztucznych źródeł światła LED-y są zdecydowanie najbardziej odporne na wszelkiego rodzaju wstrząsy oraz uderzenia. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na ich budowę.
Dioda LED jest stosunkowo sztywną strukturą, bez żadnych ruchomych lub kruchych części. Sam chip jest mocno usadowiony w podłożu, dlatego dla pojedynczego układu nawet upadek z dużej wysokości nie musi być równoznaczny z jego zniszczeniem, tym bardziej, że pojedyncza dioda jest dość lekka. Dlatego diody LED są doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wstrząsów – zarówno krótkotrwałych i intensywnych (uderzenia), jak i cyklicznych (drgania). Oznacza to, że LED-y, szczególnie modele o wysokim współczynniku CRI, są coraz częstszym rozwiązaniem w fabrykach, magazynach, zakładach pracy czy chociażby w oświetleniu ulicznym. We wszystkich tych miejscach drgania o różnej częstotliwości są na porządku dziennym, co może stanowić przeciwwskazanie dla tradycyjnych żarówek czy świetlówek, zdecydowanie bardziej wrażliwych na fizyczne przeciążenia.
Z tego samego względu diody LED znajdują również zastosowanie w domach, zarówno we wnętrzach, jak i najbliższym otoczeniu. Pomijając aspekty ekonomiczne czy estetyczne, LED-y doskonale sprawdzają się w pokojach dziecięcych, na przykład jako dodatkowe oświetlenie w wolnostojących lampkach biurkowych. Ryzyko zrzucenia takiej lampki zawsze jest wysokie, na przykład podczas zabawy. Tradycyjna żarówka czy świetlówka raczej nie wyjdą cało z takiego zdarzenia, co może być niebezpieczne nie tylko ze względu na obecność ostrych szklanych fragmentów, ale również ze względu na szkodliwe substancje, które mogą znajdować się w świetlówce.
W przypadku oświetlenia zewnętrznego odpowiednio zabezpieczone lampy LED będą doskonałym wyborem w ogrodzie lub przy wejściu, gdzie odporność na wstrząsy, wywołane na przykład burzą lub intensywnymi opadami, z pewnością jest dodatkowym atutem.
Paradoksalnie LED-y nie są zbyt odporne na niespodziewane wahania prądu lub skoki napięcia. Dlatego instalując je warto zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenia, które zapobiegną awarii urządzenia w sytuacji, w której tradycyjna żarówka po prostu zamigocze – i będzie działać dalej.
LedBox
Ul. Lea 203
30-133 Kraków
kontakt
Andrzej Szymański
andrzej.szymanski@ledbox.net.pl
501-451-184 / 602-767-260
12 637-65-84
12 661-38-00
Fax 12 430-49-01